E-GAS

E-GAS to tajemnicza nazwa, z którą trudno zetknąć się na codzień korzystając z wynalazków motoryzacji. Dla fanatyków tego tematu z pewnością pojęcie to nie jest obce.

Mimo swojego przedrostka „E”, nazwa ta nie jest w żaden sposób powiązana z internetem (łącząc analogicznie do e-maila lub e-booka). E-GAS to system rzeczywisty, nie wirtualny, ale wykorzystujący w swoim działaniu osiągnięcia techniki. Dążąc do sedna sprawy, E-GAS to elektroniczny system kontrolujący pracę silnika. Na wielu ludziach wytłumaczenie to nadal nie robi wrażenia – w końcu wiele kontrolek i programów zajmuje się kontrolą serca naszego samochodu. Jest to jednak dość wyjątkowy system, ponieważ nie posiada mechanicznego połączenia pedału gazu z układem wtryskowym. Jest to innowacja wykorzystywana w systemie By-Wire. Prosta droga impulsu w systemie, to moment wysyłania informacji w postaci elektrycznej, zapoczątkowanej wykonaniem polecenia przez kierowcę stopą, do sterownika silnika, który odpowiednio przetwarza je na impulsy i zamienia na swoistą reakcję.

Mimo, iż wytłumaczenie działania E-GAS’u dla wielu pozostają zagadką do tej pory ( nie ma co ukrywać, że wymaga to dużej wyobraźni i wiedzy w dziedzinie motoryzacji), to warto zapoznać się z innowacjami tego typu.