MOTORYZACJA

Motoryzacja – każdy z nas zetknął się w swoim życiu z pojęciem motoryzacji. W dzisiejszych czasach bowiem, każdy z nas jest jego częścią. Nawet jeśli nie jesteśmy pasjonatami tej dziedziny, to życie nasze wymaga od nas chociażby minimalnego partycypowania w jej życiu.

Motoryzacja jest obszerną dziedziną obejmującą całokształt działań związanych z pojazdami drogowymi i szynowymi, napędzanymi różnego rodzaju silnikami (których rodzajów jest coraz więcej). Trudno wyobrazić sobie, aby ktoś wyparł się powiązania z tą dziedziną. Nie ma chyba osoby, która nie korzystałaby z udogodnień jakimi są pojazdy silnikowe. Nawet jeśli nie posiadamy własnego samochodu, to na co dzień korzystamy z pociągów, autobusów, motocykli czy skuterów. Motoryzacja to również stacje naprawy zwane warsztatami czy stacje benzynowe. Gdziekolwiek więc nie spojrzymy, mamy do czynienia z tym rozrastającym się pojęciem. Rozrastającym się – ponieważ coraz większe możliwości technologiczne pomagają na wprowadzenie coraz to nowszych innowacji. Warto więc przytoczyć tu trochę z historii motoryzacji (dla tych bardziej dociekliwych). Pierwsze dokonania w tej dziedzinie to:

- 1764 – pierwszy pojazd przeznaczony do ciągnięcia przedmiotów

- 1802 – pierwsza lokomotywa

- 1827 – pierwszy pojazd przeznaczony dla pasażerów

- 1884 – pierwszy pojazd benzynowy

Każdy z nas jest w stanie wymienić chociaż jeden plus rozwijającej się motoryzacji. Jednymi z głównych i najważniejszych zalet dla społeczeństwa jest rozwój i zmiana funkcjonowania transportu publicznego. Praktycznie żadna dziedzina życia czy gospodarki nie jest w stanie obejść się bez wykorzystywania dokonań z tego tematu. Rozwój ten przyczynił się również do zmiany charakteru całego społeczeństwa, które zyskało miano społeczeństwa mobilnego – będącego w stanie zmieniać swoje położenie i bezproblemowo przemieszczać się.

Dynamiczne rozwinięcie się motoryzacji i populizacja środków transportu pociągnęła za sobą również powstanie wielu innych kategorii, które zajmują się dzisiaj zasadami ruchu drogowego, budową dróg i autostrad czy zapewnianiem bezpieczeństwa.