GAŹNIK

Słowo gaźnik wcale nie dziwi swoim powiązaniem z motoryzacją. Jednak nie wiele osób wie, co tak naprawdę słowo to oznacza i do czego służy.

Gaźnik to urządzenie, które wytwarza płyn zasilający silnik benzynowy. Jest to najczęściej mieszanka paliwowo-powietrzna. I to na tyle. Krótko i na temat. Jest to jednak system, o którym można powiedzieć dużo więcej, więc dlaczego nie spróbować?

Gaźnik bardzo rzadko wykorzystywany jest w dzisiejszych pojazdach. Jego właściwości wykorzystuje się już tylko w motocyklach lub samochodach stosunkowo starych. Jest to bowiem wynalazek, który swoim wiekiem „bije” wszystkie urządzenia elektroniczne. Nie bez powodu gaźnik został wyparty przez nowe wynalazki – jego działanie niestety nie było stuprocentowo pewne i skuteczne. Praca dzisiejszych wtryskiwaczy kontrolowana jest przez szereg komputerów i kontrolek samochodowych odczytujących bezbłędnie zapotrzebowanie silnika. Gaźnik natomiast, polegał tylko na kilku dyszach czy rurkach.

Mimo, iż młodsi koledzy bezapelacyjnie wyparli gaźnik z konkurencji, to na zawsze pozostanie on dużym osiągnięciem w dziedzinie motoryzacji. Zapewne gdyby nie jego „urodziny”, dzisiejsze urządzenia go zastępujące długo szukałyby wzorca.