DEFLEKTOR – CO, DLA KOGO?

Deflektor to kolejne pojęcie będące zagadką dla zwykłego, szarego użytkownika samochodu. Pod jakim kontem jednak nie spojrzeć na to słowo – wytłumaczenie jest dosyć ciekawe .

Deflektor nie jest jednak przedmiotem posiadającym swój określony wygląd lub postać. Ma jednak określone zadanie, które musi spełniać, bez względu na swoją budowę. Może być on bowiem elementem aerodynamicznym lub akustycznym. Zapewne większość z Was właśnie stara znaleźć się punkt zaczepny łączący aerodynamikę z akustyką. Pierwszy z nich zmienia kierunek przepływu powietrza, a drugi – fal dźwiękowych. Jeśli wiemy już co dokładnie powodują nasze deflektory, warto wiedzieć w jakim celu. Mają one zmniejszyć opór powietrza lub skierować je w inne miejsce (jak w przypadku elementów aerodynamicznych) lub obniżyć poziom dźwięku- w przypadku elementów akustycznych. Jest to więc po prostu jedna z odmian spoilera, mająca na celu poprawę zdolności aerodynamicznych pojazdu.

Deflektor, czyli po prostu odmiana spoilera, ma za zadanie zmniejszyć opór powietrza i sprawić, aby nasz samochód z większą łatwością pokonywał jego opór. Pierwsze tego typu spoilery wykorzystywane były nawet w wyścigach F1! Czy nie warto spróbować?