BAGNET OLEJOWY – SAMOCHODOWA BROŃ?

Mimo swojej bojowej nazwy, bagnet olejowy to nic strasznego. Dla wielu osób, które znają znaczenie tego słowa – wręcz przeciwnie. Nie wyobrażają sobie życia swojego samochodu bez tego przyrządu.

Co to takiego? Nietrudno połączyć nazwę z przeznaczeniem. Bagnet olejowy bowiem, przeznaczony jest do mierzenia poziomu oleju w silniku lub skrzyni biegów (jednak tylko tej automatycznej). Jest to również przyrząd dobrze znany kursantom przygotowującym się do egzaminu na prawo jazdy – podstawy budowy samochodu to w końcu ich obowiązek. Jak wygląda więc ten groźnie brzmiący bagnet? Na pewno nie tak, jak „brzmi”. Jest to zwykła listewka wykonana z metalu lub plastiku. Warto również wiedzieć jak owy bagnet wykorzystać. Każda miska olejowa, lub obudowa wcześniej wspomnianej skrzyni biegów, posiada specjalny otwór do wykonania właśnie tego pomiaru. Bagnet zaś – posiada skalę, która ułatwi odczyt i kontrolę pomiaru. Posiada bowiem granicę wyznaczającą minimalną i maksymalną ilość oleju. Jest to oczywiście dość stary i pierwotny sposób mierzenia poziomu owego płynu – najnowsze modele samochodów same informują właścicieli (najczęściej za pomocą kontrolki) o stanie swojego zapotrzebowania.

Bez znaczenia jest jednak, czy do owego pomiaru wykorzystujemy bagnet olejowy czy kontrolkę – najważniejsze, aby pomiary te były dokładne i abyśmy nigdy o nich nie zapominali.