ABC KIEROWCY?

ABC to dla wielu ludzi trzy pierwsze litery alfabetu. Z pewnością każdy z nich ma rację. Jednak dla miłośników motoryzacji to nie tylko litery, ale pojęcie, a dokładnie skrót nazwy.

ABC kierowcy kojarzy się z podstawą, elementarzem, pierwszymi krokami. Okazuje się jednak, że w dziedzinie motoryzacji pojęcie ABC wcale nie jest takie proste i kryje pod swoim skrótem przedziwne znaczenie.

ABC bowiem, jest skrótem od angielskiej nazwy Active Body Control. Dla osób nie posiadających problemów z językiem angielskim pojęcie to nadal nie będzie kojarzyło się stricte z samochodami. Więc co to takiego? W polskim tłumaczeniu przekłada się to na pojęcie aktywnej kontroli karoserii. Dla osób, którym niemożliwe wydaje się zrozumienie jak można aktywnie kontrolować karoserię, mamy dokładne wytłumaczenie. Active Body Control to system stosowany przez markę Mercedes. Wykorzystywany jest jednak tylko w najdroższych modelach, dlatego niedziwne, że nie każdy ma okazję zapoznać się ze znaczeniem tego pojęcia. Dla szczęśliwców jednak, posiadających system ABC w swoim samochodzie, znaczy to tyle, że system ten zapobiega wychyleniom karoserii podczas zakrętów czy hamowaniu z dużą prędkością.

Okazuje się więc, że prosta, niepozorna nazwa ABC, przeznaczona jest tylko dla wybranych modeli i właścicieli szybkich, luksusowych pojazdów.